top of page
Search

Hogyan védd meg az áraidat?

  • Writer: galildi
    galildi
  • Jun 30, 2020
  • 5 min read


Biztosan Te is találkoztál már azzal a jelenséggel, amikor valaki elkezd alkudozni. Vagy mondjuk megkérdezi, hogy mennyi lenne, ha nem kér számlát. Meg hogy oldjuk meg okosba’ esetleg barterezzük le. Bár ez utóbbival, a józan ész szintjén, nincs gondom, de ennek is van határa. Én most arról beszélek, amikor valakinek kell a szolgáltatásod, tetszik is neki, jó is lenne neki, esetleg valamiben segítené is, lehet, hogy nem is kicsit, de mégis azzal jön, hogy neki most ennyi nincs erre, meg hogy mennyiért lehetne esetleg megoldani… Leginkább ugye olyan helyeken fordul ez elő, ahol valami olyan szolgáltatást vennénk igénybe, mint pl az autószerelő, vagy hasonlók. De a fitnesz iparban találkoztunk már ilyennel? Én direktben még nem, de azért hallottam már érdekes dolgokat, főleg ugye a lejárt bérlettel kapcsolatban. És az is lehet, hogy sokan úgy vagyunk ezzel, hogy nem merünk árat emelni, még akkor sem, ha muszáj lenne (mert mondjuk emelték a terembért, a rezsit, stb.) inkább lemondunk a bevételünk egy részéről, mert egyszerűen nem tudjuk megtenni. Ismerős…?

Igen, én is voltam így, amikor azt hallottam, hogy de hát lejárt a bérlete, szegény nem járta le, még van 1 (vagy bármennyi) alkalom belőle, most akkor legyen szemét? Ha egyszavas választ vársz, akkor azt mondom, igen. Ha szeretnéd a miértjét is tudni, és hosszabb választ szeretnél, egy kis magyarázattal, akkor azt mondom, hogy igen, de ez nem szemétség. Te vállaltad, hogy őt edzed mondjuk 10 alkalommal. Ő vállalta, hogy ezt kifizeti előre. Te ott voltál minden órán? Igen. Ő ott volt minden órán? Nem. Akkor mi ebben a szemétség…?

Ok, értem, hogy a vendéged, Te abból élsz, hogy ő edzeni jön Hozzád, kvázi tőle kapod a fizetésed. Ha ő nem jön, éhen halsz. Na, jó, nem feltétlenül, de ha sarkítunk, kb így van. De ettől még Neked nem kell letolni a nadrágod és bármit elviselni tőle, főként akkor nem, ha Te tényleg jó szolgáltatást adsz, Te teljesítetted, amit ígértél (nem mondtad le az órákat), ő volt az, aki nem jött el, nem használta ki a bérletének összes alkalmát.

És akkor van még szebb: amikor megmondod, hogy Te mennyiért dolgozol, a vendéged pedig visszakérdez, hogy ok, de mennyi az alja? Én még nem kerültem ilyen helyzetbe, de biztos néznék egyet, hogy ezt akkor hogy is gondolja? Te mondtál egy árat, és mivel nem a piacon vagyunk, ez nem alku tárgya, ez az árad, ez az, amiért Te dolgozol, neki két választása lenne: elfogadja, vagy nem. De harmadik nincs. És ez azért is nagyon klassz, mert vannak helyek, ahol még ezeknek az embereknek se jutna eszébe alkudozni. Mondjuk ha tévét vesz, nem azzal kezdi, hogy akkor lehetne-e olcsóbb. Meg ha a Tesco-ban kaját vásárol, akkor se fog a pénztárnál bele a mondókájába, hogy akkor megoldhatjuk-e okosba, meg mennyi lenne, ha nem kérne számlát…. ugye? Akkor Nálad miért is tenné?

De van, aki megteszi. És őket pedig nekünk kell helyre tennünk. Nem, nem úgy :D De azt igenis meg kell értetnünk velük, hogy nem, nálunk ez nem így működik, ez az ára annak, ha hozzánk jár, kell vagy sem. Persze nem ilyen sarkosan, legyünk udvariasak (bár szerintem ők nem annyira érdemlik meg, de legyünk 😊 ) De a lényeg ez: ez az árunk!

És hogy miért ez az árunk? Megint egy jó kis közhely, biztos Ti is megkaptátok már: persze, nekem csak egy órát kell megtartanom, ezért ennyi pénzt kapok, jó kis órabér, egyébként azt csinálok, amit akarok egész nap, egész héten… ugye, hallottátok már? Én sajnos igen ☹

Na, nekik lehet szépen elmondani, hogy egy edző mit is csinál, AZON KÍVÜL, HOGY EDZÉST TART. És hogy ide mégis hogy jutott el. Mert hogy ez sem semmi idő és pénz.

Ha Te edző vagy, akkor minimum elvégeztél egy 4 féléves alapképzést, ami 2 év nulla hétvégét jelent. De az is lehet, hogy Te TF-et végeztél, így több is, mint 4 félév, és több is mint hétvége, a hétköznapjaid is a suliban teltek. Meg kellett venned a tankönyveket, jegyzeteket, be kellett járnod, ami szintén pénzbe kerül. Ha mellette dolgoztál, még kevesebb időd és pénzed maradt. Ha az alapképzésed megvolt, akkor már mondjuk elkezdtél dolgozni, de ugye jöttek hozzá a spec tanfolyamok, mondjuk egy Pilates- egy Gymstick, egy bármilyen továbbképzés. És lehet, hogy még 2 féléve elmentél egy személyi edző tanfolyamra is. Ami szintén sok pénzedbe és sok idődbe került. Ott is voltak könyvek, jegyzetek, bejárás, tandíj, és az IDŐD, mert ezt is bele kell számolni, ez alatt az idő alatt pénzt is kereshettél volna, de Te inkább továbbképzeted magad.

És most jutottál el oda, hogy főállásban edzéseket tartasz. Több év és több szászezer (akár millió) kifizetése után. De ettől lettél jó szakember. Meg attól, hogy itt nem állsz meg, hanem képezed magad (tudod, idő és pénz befektetésével!) hogy még magasabb színvonalon tudd végezni a munkádat.

És ez mivel is jár?

Ha dolgozol, van munkád = van pénzed, de ha nem, nincs pénz! Nincs fizetett szabadság, Neked kell rá összegyűjtened a pénzt, és nem csak a nyaralásra, hanem arra is, hogy utána visszaérj a kiindulási pontra, mert amíg nyaralsz, nem dolgozol = nincs pénz.

Ha beteg leszel, ugyanitt fogsz tartani, hogy nem dolgozol = nincs pénz, és még vissza is kell tárni a kiindulási pontra. Neked nincs betegszabid, nem finanszírozza senki (munkahely, állam, stb.) ha kiesel a munkából.

Neked nincs karácsonyi bónuszod sem. Ha jól teljesítettél, akkor több pénzed lett. De ezt is Te magad kerested meg magadnak, nem csak úgy megkaptad, mert a cégnek jól sikerült az év.

Ha jön egy válsághelyzet, mint most a pandémia, és MINDEN bezárt, Neked kell megélned valahogy, nincs Mögötted egy cég, aki jó esetben jó fej, és legalább az alapfizudat megkapod, míg kiderül, mi lesz.

Neked a munkahelyed nem fogja kifizetni a járulékaid, a TB-d, stb. az adódat is Neked magadnak kell kitermelned. Igen, a KATA nagyon jó adózási forma, egyszerű, ha a havi 50e Ft-ot befizeted, más nincs, és mehetsz a háziorvoshoz, kórházba, stb., nem lesz gond. De ezt is NEKED kell kitermelned.

Ha szeretnél jól felkészülni az óráidra, akkor azt is Neked kell finanszíroznod. Mert kell egy laptop, egy internet elérés, egy alap infrastruktúra, amin dolgozol, és ezt nincs céged, aki odaadja Neked. A céges autóról és a bele való benzinről vagy a BKK bérletről nem is beszélve. Mert ez is a Te költséged.

És jönnek a további költségek: ha csak nem alkalmazottként dolgozol egy nagyobb teremben, Neked kell kifizetned a könyvelőt is, sőt a számlázó programod, a weboldalad. Az eszközeidet is Neked kell pótolnod, a terembérletet ki kell fizetned minden hónapban, és ennek a rezsijét is.

Ugye, mennyi minden lehet, amire még Te sem gondoltál, a vendégeid meg végképp nem?

És eddig csak a kiadásokról beszéltünk, azt viszont, hogy az időnk is pénzbe kerül, hajlamosak vagyunk még mi is elfelejteni, a vendégeinknek meg végképp nem fog eszükbe jutni. Mert van egy csomó dolog, amit ahhoz, hogy egyetlen órát megtartsunk, igenis meg kell tennünk. Ahhoz meg főleg, hogy ne csak egyet tartsunk, hanem többet, a vendégeink szeressenek hozzánk járni, ne legyen egy idő után uncsi dolog nálunk, vissza is akarjanak jönni Hozzánk.

Mit is csinál egy edző mi EGYETLEN óráért? Mert az ő munkája nem abból áll, hogy beesik az órára, aztán hazalécel, hanem ő OTTHON:

- új gyakorlatokat talál ki

- új koreográfiát talál ki

- ez otthon kipróbálja, betanulja

- új zenéket vág össze

- új zenéket keres

- ezeket is kipróbálja, végighallgatja többször

- foglalkozik a bejelentkezésekkel

- foglalkozik azzal, hogy a mai edzés a vendég igényeire legyen szabva, ne csak egy sablont kövessen

- edzéstervet készít

- étkezési tervet, ajánlást készít

- ha kell, változtat az edzésterven, kaja terven

Egyetlen óráért, egyetlen vendégért! Csak ezt a vendégek nem látják. Sajnos ez olyan, mint a takarítás: ha csinálod, nem látszik, de ha nem csinálod, nagyon is meg fog látszani, mégpedig igen hamar… :P

Úgyhogy legközelebb, ha a vendéged megkérdi, lehetne-e olcsóbb az edzés, és csodálkozik, hogy miért nem, lesz már egy pár érved 😊 Nyugodtan megmondhatod, hogy Te vállaltad a kockázatot, beiratkoztál a sulikba, és aztán lehet hogy belebuktál, de újra kezdted. Tanultál a hibádból és tapasztalatot szereztél, újra eszközöket vettél és tanfolyamokra, workshopokra jártál megint, hogy még több tudásod legyen. Esetleg még ingyen is dolgoztál, hogy legyen több tapasztalatod és tanulhass a jobbaktól. Kitartottál és most van olyan képességed, amit neki meg kell fizetnie, és ennek ez az ára. Nem több, nem kevesebb!


 
 
 

Comments


© 2018 by Ildi Gal. Minden felhasználáshoz a tulajdonos engedélye szükséges!

A könyv és annak anyaga az egyedi összeállítás miatt oktatási célra nem használható. De erre is van megoldásom! Így - amennyiben sportiskolája van, és szeretné, hogy hallgatóinak is megadhassa ezt a kincset érő tudást és ezzel még magasabb szintre emelje a tanfolyama minőségét - vegye fel velem a kapcsolatot! 

  • Black Facebook Icon
bottom of page