top of page
Search

Piackutatás…. mi ez? és minek kell ez nekem…?

  • Writer: galildi
    galildi
  • Jul 14, 2020
  • 4 min read


…az emberek jönnek edzeni, nem? Akkor miért kéne piacot kutatni?

Ha röviden kéne válaszolnom, akkor azt mondanám, hogy azért, hogy ne menjünk csődbe, ki tudjuk majd fizetni a számláinkat, és uram bocsá keressünk is a munkánkkal. Vagy ha úgy néz ki a matek, hogy már itt kiderül, gáz lesz, akkor pedig bele se kezdjünk. Igen, sajnos ilyen is van.

A wikipédia szerint: „A piackutatás egy olyan közgazdaságtani vizsgálat, amely egy-egy konkrét üzleti cél érdekében végez adatgyűjtést illetve elemzést. A leggyakoribb említési esete, amikor konkrét termék vagy termékcsoport értékesítési lehetőségeiről, a piacának változásáról, reklámjairól, fogyasztóinak magatartásáról szól.” Látod: adatgyűjtés, egy konkrét termék eladhatóságáról. Vagyis jelen esetben arról, hogy amit csinálsz (személyi edzés, valamilyen csoportos óra, stb.) az adott környezetben el tudod-e adni.

Ez is egy olyan dolog, amit nem annyira szeretünk megcsinálni, mégis azt ajánlom, enélkül bele se kezdj a tervezgetésbe, mert ha nem tudod, van-e elegendő ember, aki járna Hozzád, nagy bukta lehet a vége. Igen, már a tervezgetésbe se kezdj bele, jól olvastad! Miért? Mert ha fogalmad sincs, el tudod-e adni a „terméked” (az edzéseid), akkor miből fogsz élni?

Ez egy nagyon fontos lépés, mielőtt bármit is csinálunk, egyből ezzel kéne kezdenünk minden más előtt, valahogy mégis nagyon kevesen csinálják ezt meg. Nem nagyon tudom, miért, hiszen azért annyira nem ördöngős dolog, persze, a nemszeretem munka, de gyakorlatilag az össze további megélhetésünk, a munkánk, az életünk, minden ettől függ! Csináljuk meg hát rendesen! Hidd el, meg fogja érni, később nagyon hálás leszel magadnak azért, hogy ezt nem spóroltad meg az elején 😊

Hogyan fogjunk hozzá?

Először is: két dologra érdemes bontani a dolgot már az elején, az egyik lesz a leendő vendégkör kutatása, a másik pedig a konkurencia feltérképezése. Fontos, hogy ezt is ismerjük, másképp megint csak mellé lőhetünk minden szempontból.

Másodszor pedig: nem kell hozzá nagy csoda, sem sok pénz, gyakorlatilag fillérekből meg tudjuk csinálni. Elmehetünk a konkurenciához megnézni, náluk hogy mennek az edzések, akár részt is vehetünk rajtuk, ez ugye pénzbe kerül, de a későbbi boldogulásunk 1-2 napijegyet vagy személyi edzést megér 😊 Egyébként pedig az Internet és a közösségi média tálcán kínálja a lehetőségeket arra, hogy azt nézzünk meg és értékeljünk ki, akit és ahogy csak akarunk! Google kérdőív = nulla Ft, konkurens termek árlistáját megnézni a neten = nulla Ft, Facebook csoport = nulla Ft, és még sorolhatnám, tényleg meg tudjuk csinálni NULLA (!) Ft-ból is. Viszont hosszú távon százezreket takaríthatunk meg, ha ezt becsülettel megcsináljuk!

A konkurencia kutatása

Mert őket is meg kell nézni ahhoz, hogy tudjuk, érdemes-e egyáltalán belefognunk a saját üzletünkbe. Ők lesznek azok, akik meg fogják nekünk mondani, hogy elinduljunk-e, ha igen, hogyan, milyen árakkal, milyen feltételekkel. Nagyon jó, ha tudjuk, ők hogy és mennyiért dolgoznak, mert ebből a saját magunk konstrukcióit is klasszul ki fogjuk tudni dolgozni. Tulajdonképpen végtelenül egyszerű a dolog, mert csak annyi a teendő, hogy a környéken lévő termeket, stúdiókat kell összeszedni, és a honlapjukon tájékozódni. Persze azért ennél több időt vesz igénybe a dolog, de valóban ezt kell megtenni, mert ebből majd szépen kialakulnak a saját üzletünk körvonalai.

Akár a netről, akár – ha kis helyen vagyunk – emlékezetből, személyes bejárással – gyűjtsük össze a termeket, stúdiókat, amik azon a környéken vannak, ahol mi is szeretnénk majd dolgozni, és tőlük gyűjtsünk ki pár adatot:

1. Mennyibe kerül a napijegy, bérlet, személyi edzés

2. Milyen távolságban járnak oda vendégek?

3. Milyen szolgáltatásaik vannak?

4. Van-e nekik az a szolgáltatás, amit mi szeretnénk elindítani?

5. Ha igen, mennyiért adják?

6. És ha van rá lehetőség, menjünk is el egy ilyen órára, edzésre, próbáljuk ki, nézzük meg. Ez azért is jó, mert akkor magát a hely hangulatát is látni, érezni fogjuk, el tudjuk dönteni, mi az, amit mi tuti nem csinálnánk, és mi az, amit viszont igen, és akár jobban is.

De mi van akkor, ha ilyen terem, vagy stúdió nincs egyáltalán a környéken? Mert ez is egy nagyon fontos információ lesz ám nekünk! Vajon miért nincs? Volt, de megszűnt? Volt egyáltalán próbálkozás? Ez is egy jó kérdés, hiszen ennek is biztosan oka van. Mégpedig valószínűleg az, hogy nincs elegendő kereslet arra, hogy egy egész termet fent lehessen tartani. Főleg akkor lehet így, ha volt már, de bezárták…. Érdemes utána járni, miért zárták be. Ilyenkor ugyanis érdemes végiggondolni, hogy egyáltalán belekezdjünk-e az új üzletbe. Lehet olyan helyzet, ami miatt igen, érdemes, de akkor ezt alaposan körben kell járni.

A vendégkör megkérdezése

Ha úgy látjuk, hogy érdemes lehet egy terembe belevágni, de legalábbis órákat tartani valahol, a leendő vendégkört akkor is jó megkérdezni, hogy ők járnának-e egy ilyen típusú órára, egy fitness terembe, és úgy egyáltalán, van-e pénz, idő arra, hogy plusz dolgokra költsék, vagy plusz dolgot csináljanak ebben az időben. Ehhez bőven elég egy Google kérdőív, vagy egy szavazás, pár kérdés a helyi csoportokban a közösségi médiában. Innen megtudhatjuk azt is, mennyit lennének hajlandók fizetni az óránkért, mindenképpen érdemes egy ilyen kérdést is beletenni a kérdőívünkbe. Egyszer kell kérdeznünk, így – persze az ésszerűség határain belül, max 8-10 kérdés, azok is inkább kattintósak, hogy minél kevesebbet kelljen írniuk, és minél kevesebb idő legyen ezt kitölteni – érdemes minél több dolgot megkérdezni.

Aztán ha megvannak az eredményeink, a két kategóriát összerakjuk, és most fogjuk meglátni, hogy belekezdjünk-e a saját óráinkba, termünkbe. Beszéltünk már ugye erről korábban, még az elején a tervezéskor (ITT a cikk is 😊 ) hogy hogyan jön majd ki a mi fedezeti pontunk, a bevételünk, a nyereségünk. Úgyhogy ha azt látjuk, lenne kereslet a mi óránkra, sőt akár egy teljes teremre, akkor hajrá, mehet a dolog! 😊 Ha mégsem, akkor sajnálattal bár, de ezt el kell engednünk…

 
 
 

Commentaires


© 2018 by Ildi Gal. Minden felhasználáshoz a tulajdonos engedélye szükséges!

A könyv és annak anyaga az egyedi összeállítás miatt oktatási célra nem használható. De erre is van megoldásom! Így - amennyiben sportiskolája van, és szeretné, hogy hallgatóinak is megadhassa ezt a kincset érő tudást és ezzel még magasabb szintre emelje a tanfolyama minőségét - vegye fel velem a kapcsolatot! 

  • Black Facebook Icon
bottom of page